Auteurs: H. Bellmann & W.R.B. Heitmans
Zoek
Scientific name:

Myrmeleonidae

Vernacular name:

mierenleeuwen


Use the links below to jump to previous and next taxa in a text browser:
orde Planipennia - orde Planipennia
familie Ascalaphidae - vlinderhaften
familie Ascalaphidae - libelgaasvliegen

mierenleeuwen

Kenmerken
Mierenleeuwen lijken op het eerste gezicht op libellen door hun lange vleugels en lange, smalle lichaam. Echter hun stevige, knotsvormige voelsprieten tonen dat ze tot een heel andere insectengroep behoren (orde Planipennia).

Levenswijze
De naam mierenleeuw heeft betrekking op de larven van de soorten die in zandige bodems leven en daar trechtervormige valkuilen in graven om kleine insecten te vangen. De larve houdt zich meestal even buiten het centrum van de cirkelvormige valkuil op en wacht daar op prooi. Alleen de lange, scherpe kaken steken boven het zand uit. Een slachtoffer die in de kuil valt kan moeilijk omhoog kruipen en wordt gegrepen met de kaken, doorboord en uitgezogen. Mierenleeuwen grijpen in principe ieder insect dat in de valkuil beland, maar mieren vormen vaak de hoofdprooien.

Behandelde taxa
Euroleon nostras (gevlekte mierenleeuw)
Myrmeleon formicarius (mierenleeuw)
Palpares libelluloides

familie Myrmeleonidae (mierenleeuwen)
Beschrijving geeft informatie over kenmerken, voorkomen en levenswijze van de geselecteerde soort of hogere groep. Zoeken kan op populaire of wetenschappelijke naam.
Algemene inleiding, overzicht van behandelde soorten en functionaliteit van de site
Een boom, afbeedlingengallerij en alfabetische lijsten bieden toegang tot de behandelde soorten en hogere groepen
Beschrijvingen van de behandelde soorten
Beschrijvingen van de behandelde hogere groepen
Identificatie sleutels
Verklarende woordenlijst
Literatuurverwijzingen
Test hier uw kennis over de behandelde soorten
Korte uitleg van het BIS programma
Auteurs van en medewerkers aan dit project
Terug naar de hoofdindex van de World Biodiversity Database